pogrzeb-swiecki
Strona główna » Na czym polega pogrzeb świecki?

Na czym polega pogrzeb świecki?

Ceremonia pogrzebowa to szczególna uroczystość, która wymaga wyjątkowej oprawy. Współcześnie coraz więcej osób zamiast tradycyjnego pochówku wyznaniowego wybiera pogrzeb świecki. Na czym on polega i jak przebiega?

Pogrzeb świecki – na czym polega? Kto prowadzi uroczystość?

Pogrzeb świecki stanowi alternatywę dla tradycyjnego pogrzebu wyznaniowego. To ceremonia pożegnalna pozbawiona symboli i obrzędów religijnych. W jej ramach nie odprawia się mszy świętej. Nie ma też wspólnej modlitwy. Rolę księdza przejmuje mistrz ceremonii, który przewodzi zebranym. Pogrzeb świecki najczęściej jest wybierany przez rodzinę zmarłego, który był ateistą, agnostykiem lub osobą niepraktykującą.

Bliscy coraz chętniej organizują również pogrzeby mieszaneświecko-wyznaniowe. Wówczas mistrzowi ceremonii towarzyszy duchowny. W ramach mieszanej ceremonii pożegnalnej może zostać odprawiona msza święta. Najczęściej też przeprowadza się wspólną modlitwę.

Jak przebiega pogrzeb świecki?

Pogrzeb świecki różni się od tradycyjnego pogrzebu wyznaniowego pod wieloma względami. Nadal jednak jest to podniosła, pełna zadumy ceremonia, w której oddaje się hołd zmarłemu. Żeby zorganizować świecką uroczystość, najczęściej wystarczy poinformować o tym dom pogrzebowy. Ten kontaktuje się z mistrzem ceremonii, by umówić termin pogrzebu.

Świecka uroczystość daje rodzinie zmarłego możliwość pożegnania się z krewnym na własny sposób. Mistrz ceremonii udziela pewnych wskazówek co do przebiegu pogrzebu, jednak decyzja o tym, jak ostatecznie będzie ona wyglądać, należy do bliskich. Chyba że zmarły sprecyzował w testamencie, jak chce zostać pochowany. Wówczas uroczystość jest organizowana zgodnie z jego wolą.

Świecką procedurę pogrzebową można podzielić na cztery etapy:

  • przygotowanie ciała i miejsca spoczynku,
  • ceremonia pożegnalna w kaplicy cmentarnej (lub w sali pożegnań w domu pogrzebowym),
  • kondukt żałobny,
  • uroczystości przy grobie i pochówek.

O ustalonej godzinie urna jest wnoszona do kaplicy cmentarnej lub sali pożegnań, a mistrz ceremonii rozpoczyna uroczystość pogrzebową. W jej ramach wita zebranych żałobników oraz wygłasza mowę pożegnalną, której treść jest wcześniej konsultowana z rodziną.

Najczęściej koncentruje się ona na życiorysie zmarłego, jego charakterze, usposobieniu i osiągnięciach życiowych. Mistrz ceremonii podejmuje w niej również kwestie związane ze śmiercią i przemijaniem. Nie tylko żegna zmarłego w imieniu zgromadzonych, ale również dodaje żałobnikom otuchy.

Podczas mowy pożegnalnej mistrz ceremonii może odczytać słowa lub wspomnienia bliskich. Praktykowane jest również wygłaszanie krótkich wypowiedzi przez członków rodziny, przyjaciół czy też współpracowników.

Świecką ceremonię pogrzebową może uświetnić także:

  • muzyka. Najczęściej są to ciche, stonowane melodie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby odtwarzać ulubione utwory zmarłego. Bliscy mogą również zdecydować się na muzykę na żywo. Szczególnie poleca się kompozycje grane na harfie, fortepianie lub trąbce,
  • pokaz slajdów lub krótki film video upamiętniający zmarłego. Najczęściej w tych formach prezentowane są zdjęcia zmarłej osoby, czasem wspomnienia najbliższych. To, czy możliwe będzie wykorzystanie materiałów, zależy od zaawansowania technicznego kaplicy (sali pożegnań).

Pogrzeb świecki – uroczystości na cmentarzu

Po zakończeniu uroczystości w kaplicy (sali pożegnań) następuje przemarsz konduktu żałobnego do miejsca ostatniego spoczynku zmarłego. Tempo procesji narzuca mistrz ceremonii. Przemarsz może odbywać się w milczeniu lub przy akompaniamencie muzyki.

Po dotarciu do grobu żałobnicy mają czas na pożegnanie się z bliskim. Mogą powiedzieć parę słów od siebie lub wygłosić wiersz. Często pojawiają się podziękowania dla osób uczestniczących w pogrzebie. Następnie zmarły jest chowany do grobu, a po zasypaniu grobu układane są na nim wieńce i znicze.

Pogrzeb świecki to podniosła uroczystość, podczas której bliscy mają szansę pożegnać bliskiego z należytymi honorami i oddać mu hołd. O piękną oprawę dba zarówno dom pogrzebowy, jak i mistrz ceremonii. Dzięki temu pogrzeb świecki w niczym nie ustępuje pochówkowi wyznaniowemu i przebiega dokładnie tak, jak zaplanowali najbliżsi.

źródło: pogrzebymortis.pl