W jaki sposób możesz przygotować swoje dziecko do zajęć na basenie? Masz już odpowiedni strój kąpielowy, ręcznik oraz szlafrok, ale nie wiesz jak zabrać się do tego od strony samej nauki? Nie martw się, nie tylko Ty martwisz się tą wizją. Lekcje pływania często są jeszcze bardziej stresujące dla rodzica niż dla samego dziecka. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęstsze pytania, które mogą dręczyć Twój umysł, dzięki czemu z pełną świadomością przygotujesz swoje dziecko (oraz siebie) do nauki pływania.
Jak zachęcić dziecko do nauki pływania?
Najlepszym sposobem zachęcenia dziecka do nauki jest budowanie pozytywnych emocji z wodą. Ważne jest, żeby podczas lekcji pływania, rodzic kibicował swojemu maluszkowi i przekazywał mu dobre wzorce. Nie oznacza to natomiast, że jeśli sam nie umie pływać, jego dziecko skazane jest z góry na ten sam los. Najlepszym rozwiązaniem jest wtedy zapisanie dziecka do profesjonalnej szkoły pływania. Eksperci idealnie wiedzą, jak postępować z każdą pociechą i pozwolą jej w bezpieczny sposób oswoić się z wodą. Przed zajęciami dobrze jest poćwiczyć kilka ruchów podczas kąpieli, a jeśli dziecko jest starsze porozmawiać z nim o tym, jakie ma obawy i upewnić je o swojej stałej obecności podczas pierwszych lekcji. Nauczyciele szkoły pływania służą także swoimi radami i w razie potrzeby odpowiedzą na każde pytanie zarówno rodzica, jak i malucha.
Kiedy rozpocząć lekcje?
Wielu rodziców zastanawia się, w jakim wieku dzieci gotowe są podjąć się nauki pływania na basenie. Niewielu z nich zdaje sobie tym samym sprawę z tego, że nauka pływania rozpoczyna się już w życiu płodowym malucha. Przez dziewięć miesięcy dziecko przygotowuje się do narodzin unosząc się w wodach płodowych matki. Na świat przychodzi z wyuczonymi już odruchami, które znacznie ułatwiają mu naukę pływania poza bezpiecznym brzuchem swojej mamy. Szczególnie przydatny jest tu tzw. mammal reflex, który polega na zamykaniu się części krtani dziecka po zanurzeniu twarzy w chłodniejszej wodzie. Jest to odruch obronny, który w rozwoju człowieka zanika w okolicach 6-9 miesiąca życia. Z tego też powodu warto rozpocząć lekcje nauki pływania dla dziecka, kiedy jeszcze jest ono maluszkiem. Nie oznacza to natomiast, że starsze dziecko nie będzie w stanie opanować tej umiejętności. Nic bardziej mylnego! Pływać nauczyć się można w każdym wieku, jest to jednak coraz trudniejsze z każdym rokiem, kiedy stajemy się starsi. Warto więc jak najszybciej podjąć się nauki u sprawdzonego trenera.
Jak wyglądają ćwiczenia?
Ćwiczenia na basenie z dzieckiem najlepiej rozpocząć po skończeniu przez nie trzeciego miesiąca życia. Okres ten charakteryzuje się bowiem umiejętnością dość sztywnego trzymania główki przez malucha, co znacznie ułatwi zmianę jego pozycji w wodzie. Ważny jest także komfort termiczny, który pomoże rozluźnić mięśnie dziecka, co w efekcie pozwoli w prawidłowy sposób ułożyć jego ciało. Sama nauka pływania obejmuje jednakże kilka etapów, które są uniwersalne dla dziecka w każdym wieku. Najważniejszym z nich jest oswojenie go z wodą. Kluczowym elementem jest tutaj przekonanie dziecka do pewnego zanurzania główki. Po opanowaniu tego kroku, przechodzi się do nauki balansowania na wodzie. Pociecha uczy się wówczas na czym polega wyporność wody i potrafi bez problemu utrzymać się w pozycji horyzontalnej na jej powierzchni. Nie należy natomiast przyspieszać kolejnego elementu, którym jest włączenie pracy kończyn, gdyż jest to wyjątkowo trudne do opanowania i może zniechęcić dziecko do dalszego działania. Z czasem jednak dziecko zacznie doskonalić ruchy zarówno rąk, jak i nóg, które finalnie połączą się w całość.
Nauka pływania to czasami długi proces, wymagający wiele cierpliwości oraz determinacji. Warto jednak pamiętać w momencie zwątpienia o całej gamie korzyści, która płynie z opanowania tej umiejętności. Zdrowy kręgosłup, lepsza koordynacja – to tylko kilka plusów, które można zyskać, a przecież nic nie jest cenniejsze niż dobre samopoczucie oraz sprawność Twojej pociechy!