Karaluch-czy-pluskwa
Strona główna » Karaluch czy pluskwa – jak odróżnić i wytępić te owady?

Karaluch czy pluskwa – jak odróżnić i wytępić te owady?

Osoby, które zauważyły w swoim domu obecność szkodników, często zastanawiają się, z jakim konkretnie owadem mają do czynienia. Najpopularniejszymi pasożytami są pluskwy domowe oraz karaluchy. Warto wiedzieć, w jaki sposób odróżnić te owady od siebie, ponieważ do ich wytępienia używa się zupełnie innych metod. 

Pluskwy domowe – po czym je rozpoznać? 

Pluskwy domowe są niezwykle uciążliwymi pasożytami. Z powodu swoich niewielkich rozmiarów często są niewidoczne nawet w ciągu dnia. Ich obecność można zidentyfikować poprzez różne symptomy, na przykład w postaci czarnych śladów na ścianach czy charakterystycznego ugryzienia pluskwy, pojawiającego się na ciele żywiciela. 

Pluskwa domowa ma 0,54 cm długości. To owad bezskrzydły z pręgowanym pancerzem, który jest stosunkowo płaski. Pluskwy domowe swoim wyglądem przypominają pestkę jabłka, gdy nie są najedzone, ich odwłok ma jaśniejszy, beżowy kolor z centralnym, pojedynczym punktem. Każda pluskwa domowa bytująca w domach lub mieszkaniach ma trzy pary cienkich odnóży. Są one wyposażone w malutkie pazurki, dzięki którym możliwe jest przyczepienie się do skóry żywiciela, czyli człowieka lub zwierząt domowych. Głowa pluskwy jest krótka, ale szeroka, a na jej szczycie widoczne są czterosegmentowe czułki. 

Obecność pluskwy domowej można zidentyfikować, jeśli po nocy spędzonej w łóżku z elementami tapicerowanymi i materacem, na ciele pojawiają się bolesne ukąszenia przypominające czerwone kropki oraz krosty, układające się w charakterystyczne znaki geometryczne. 

Karaluchy – jak je zidentyfikować? 

Innym szkodnikiem, który również pojawia się w mieszkaniach i domach, jest karaluch. Owad ten wywołuje obrzydzenie, ponieważ swoim wyglądem może przerażać nawet najbardziej odporne psychicznie osoby. 

Karaluchy (Blatta orientalis) mają ciemnobrązowy kolor. To owady osiągające wielkość do 3 cm. Potrafią doskonale wspinać się po szorstkich powierzchniach lecz nie utrzymują równowagi na idealnie gładkich podłogach czy podłożach. Samce mają skrzydła, które pokrywają 2/3 ich odwłoków, z kolei samice karaluchów są wyposażone wyłącznie w skrzydełka szczątkowe. Warto pamiętać, że karaluchy różnią się tym od prusaków, że nie mają złotobrązowego koloru i dwóch pasów na przedpleczu. Prusaki są dużo mniejsze od karaluchów, ponieważ mogą osiągać rozmiar do 1,5 cm. W przeciwieństwie do karaluchów, owady te doskonale wspinają się po każdej powierzchni. 

Karaluchy w domu, restauracjach, obiektach handlowo-usługowych, a nawet placówkach edukacyjnych, zazwyczaj bytują w piwnicach i kanałach. Preferują chłodne środowisko, silnie zawilgocone, gdzie można się ukryć i spokojnie przeczekać do zmroku. Karaluchy żerują nocą, wtedy też wychodzą w poszukiwaniu pokarmu. Jaja karalucha rozwijają się niemal w każdym klimacie, nawet gdy temperatura powietrza spada poniżej 5 stopni Celsjusza. 

Walka z pluskwami a eksterminacja karaluchów – podstawowe różnice 

Prawidłowe rozróżnienie karalucha od pluskwy jest kluczowym zadaniem, które warunkuje dobór odpowiednich metod zwalczania tych owadów. Specjaliści zatrudnieni w firmach świadczących profesjonalne usługi dezynsekcji z łatwością rozpoznają, z jakim rodzajem szkodnika ma się do czynienia. Należy też pamiętać, że metody walki z pluskwą domową różnią się od tępienia karalucha

W przypadku pierwszego owada stosuje się metodę zamgławiania ULV. Jest to zimna chmura środka chemicznego rozpylana w nieruchomości. Składa się ona z niewielkich kropel, dzięki którym może dotrzeć do wszystkich zakamarków będących naturalnym miejscem występowania pluskwy domowej. Skuteczne zamgławianie ULV zabija dorosłe osobniki, a także larwy. Do wytępienia jaj używa się pary wodnej. Zamgławiacz ULV, stosowany w wymienionej metodzie, emituje krople o bardzo małym rozmiarze. W ich składzie chemicznym znajduje się woda i skoncentrowany preparat insektobójczy. 

Tępienie karalucha odbywa się przy pomocy metody żelowej. Stosowany żel na karaluchy zawiera feromony, dzięki którym owady chętniej spożywają pokarm i zanoszą go do swoich gniazd, gdzie dochodzi do dalszego skażenia wszystkich dorosłych osobników. Metoda żelowa na karaluchy ma efekt tak zwanej kaskady. Oznacza to, że dorosłe osobniki zarażają się między sobą, ponieważ spożywają skażony kał, ślinę, a także ciało zabitych owadów. Trutka żelowa rozłożona punktowo jest zanoszona do gniazd, co pozwala na zabicie nawet dłużej kolonii karaluchów. 

Skuteczne pozbycie się karaluchów oraz pluskiew domowych wymaga zidentyfikowania, z jakim konkretnie owadem ma się do czynienia. Ma to duże znaczenie, ponieważ zwalczanie pluskwy domowej odbywa się przy użyciu innej metody niż eksterminacja karaluchów.