sprezarka-bezawaryjna
Strona główna » Jak wybrać olej do sprężarki?

Jak wybrać olej do sprężarki?

Sprężarki olejowe odróżniają się od kompresorów bezolejowych koniecznością zastosowania czynnika smarującego w postaci oleju. Jednak nie ma w tym zakresie uniwersalnego materiału eksploatacyjnego. Podobnie jak w przypadku oleju do samochodu ważne jest stosowanie takiego o odpowiednich parametrach. Tylko wtedy zyskuje się pewność wysokiej efektywności i minimalizacji powstawania usterek. Takie postępowanie sugerują również producenci sprężarek powietrza. Podpowiemy, jak wybrać olej do sprężarki powietrza i na co zwrócić uwagę.

Do czego jest potrzebny olej w sprężarce?

Olej w kompresorze jest czynnikiem eksploatacyjnym charakterystycznym dla olejowych sprężarek powietrza. Znajduje zastosowanie w sprężarkach tłokowych i śrubowych. Jego głównym zadaniem jest zmniejszanie tarcia pomiędzy poszczególnymi elementami kompresora, co przedłuża żywotność maszyn a tym samym ogólny czas eksploatacji. 

Olej w sprężarce powietrza nie tylko chroni przed nadmierną eksploatacją, ale także umożliwia płynną pracę urządzenia. Dodatkowo zapewnia odpowiednie chłodzenie  wszystkim komponentom, które mogą się nagrzewać na skutek intensywnej pracy i wysokiej temperatury, która towarzyszy procesowi sprężania powietrza. Chłodzenie jest ważne, ponieważ zbyt wysoka temperatura przekłada się bezpośrednio na obniżenie jakości uzyskiwanego sprężonego powietrza oraz na szybsze zużycie podzespołów. Dlatego też istotne jest, aby prawidłowo dobrać olej do rodzaju stosowanego kompresora, charakterystyki jego pracy i potrzeb urządzenia.

Jakie czynniki decydują o wyborze oleju do kompresora?

Prawidłowy i precyzyjny dobór oleju do kompresora wpływa na wydłużenie okresu bezawaryjnej pracy sprężarki powietrza a tym samym obniżenie kosztów związanych z naprawą. Bardzo często można się spotkać ze stanowiskiem fachowców, że olej jest podstawowym elementem konserwacyjnym kompresorów olejowych. Dobór odpowiedniego oleju do danej sprężarki powietrza powinien być dokonany w oparciu o trzy główne czynniki. Czynnikami tymi są rodzaj sprężonego gazu, typ sprężarki oraz warunki pracy kompresora. Ponadto warto wybierać oleje wysokiej jakości, rekomendowane przez producenta urządzenia. Zakup tańszych zamienników na dłuższą metę jest nieopłacalny, bo przekłada się na szybsze zużycie sprężarki powietrza, przez co niezbędne jest wykonywanie kosztownych napraw.

Olej syntetyczny czy mineralny — który wybrać do jakiego typu kompresora?

Każdy z olejów do sprężarek dostępnych na rynku charakteryzuje się odmiennymi cechami. Dlatego smar należy dobrać pod kątem zapotrzebowania, charakteru pracy i rodzaju używanego kompresora. Oleje syntetyczne są najlepszym wyborem gdy mamy do czynienia z wysokimi temperaturami i wysokim ciśnieniem. Oleje te wykazują się wysoką stabilnością względem wilgotności i obecności tlenu oraz brakiem reakcji chemicznej z parą wodą. Dodatkowo charakteryzuje je wolniejsze starzenie w porównaniu do oleju mineralnego. Wadą oleju syntetycznego do kompresorów jest cena — są one droższe niż oleje mineralne.

Olej mineralny do sprężarek powietrza ma gorsze parametry fizykochemiczne, niż olej syntetyczny. Jego główną wadą jest to, że reaguje z zawartym w powietrzu tlenem, tworząc kwas. Z kolei kwas po zetknięciu z parą wodną wywiera silnie negatywny wpływ na poszczególne komponenty kompresora poprzez przyspieszenie procesów korozyjnych. Olej mineralny jest stosowany w zakładach, w których sprężarka powietrza poddawana jest umiarkowanej bądź niskiej eksploatacji. Największą zaletą olejów mineralnych jest ich niska cena.

Warto też decydować się na oleje, w których producenci gwarantują właściwości przeciwzużyciowe i antykorozyjne. W szczególności do sprężarek tłokowych należy wybierać oleje odporne na utlenianie. Warto także inwestować w oleje o niskiej skłonności do pienienia. Aby olej zachowywał wszystkie swoje cechy i właściwie spełniał powierzone mu zadanie, należy pamiętać o jego regularnej wymianie. Powinno się to odbywać raz do roku lub po przepracowaniu przez sprężarkę powietrza określonej liczby godzin, po której producent zaleca wymianę oleju.

źródło: czemar.pl