podnosniki-koszowe
Strona główna » Bezpieczne prace na wysokościach — skorzystaj z podnośników koszowych

Bezpieczne prace na wysokościach — skorzystaj z podnośników koszowych

Wykonywanie prac na wysokości jest niebezpieczne. Jak je wykonywać, aby zapewnić pracownikom ochronę? Jednym ze sposobów jest korzystanie z podnośników koszowych. 

Prace na wysokościach — dlaczego zwyżka jest bezpieczna

Zwyżki to urządzenia wyposażone w ruchomy podest, który za pomocą teleskopowego ramienia umożliwia pracę na dużych wysokościach. Urządzenie występuje w trzech opcjach — jako pojazd samobieżny, montowane na samochodzie lub na przyczepie. Zwyżki, a w zasadzie kosz musi być wyposażony w stabilny system zabezpieczeń umożliwiający bezpieczną pracę na wysokości. Na system ten składają się balustrady ochronne o wysokości co najmniej 1,1m, krawężniki o wysokości co najmniej 15 cm oraz wypełnienie lub belkę poprzeczną pomiędzy krawężnikiem a balustradą, które dodatkowo zabezpieczają przed wypadnięciem. Powyższe zabezpieczenia wynikają bezpośrednio z przepisów bhp.

Warto pamiętać, że prace na wysokościach muszą być ta zorganizowane, aby zapobiegały konieczności wychylania się pracownika przez balustradę. Jednocześnie przy korzystaniu ze zwyżki trzeba pamiętać, aby nie obciążać jej bardziej, niż to wskazane zostało w parametrach technicznych urządzenia. 

Oprócz zabezpieczeń wynikających z budowy samego podnośnika koszowego pracownik wykonujący zadanie na wysokości musi być wyposażony także w indywidualne środki ochrony osobistej. Nieodzowny będzie kask, uprząż asekuracyjna, odpowiednie obuwie z gumową podeszwą zapobiegające poślizgowi czy odblaskowa kamizelka. Co więcej, każda z osób pracujących na zwyżce musi posiadać stosowne uprawnienia do pracy na wysokościach oraz predyspozycje zdrowotne. 

Do jakich prac wykorzystuje się podnośniki koszowe

Podnośniki koszowe sprawdzają się idealnie we wszystkich pracach realizowanych na wysokościach. Wykorzystywane są powszechnie w energetyce oraz pracach instalatorskich na zewnątrz obiektów. Powszechnie korzysta się z nich w budownictwie czy remontach. Sprawdzą się w malowaniu elewacji. Można je wykorzystać do montażu oświetlenia, także ulicznego, konserwacji sygnalizacji świetlnej, czy wykonania prac dekarskich i blacharskich. Są niezastąpione w branży utrzymania porządku, gdzie zwyżki są pomocne w przycinaniu drzew, czyszczenia okien, usuwania nawisów śniegowych na dachach budynków czy zwisających sopli. Podnośniki koszowe to także urządzenia wykorzystywane w przemyśle firmowym i reklamowym — np. do montażu reklam wielkoformatowych na budynkach czy billboardach.

Wynajem podnośnika koszowego

Jeśli planujesz realizację prac na wysokościach wymagających zastosowania zwyżki warto rozważyć możliwość wynajmu takiego urządzenia. Firmy specjalizujące się w wynajmie maszyn budowlanych są zobligowane do restrykcyjnego przestrzegania prawa w zakresie utrzymania maszyny w dobrym stanie technicznym. Dlatego też systematycznie wykonują przeglądy okresowe oraz kontrolują zaświadczenia kwalifikacyjne operatora urządzenia. Wynajmując podnośnik koszowy w sprawdzonej firmie masz pewność, że otrzymujesz urządzenie w pełni sprawne, które będzie obsługiwane przez doświadczoną osobę posiadającą właściwe uprawnienia. Co więcej, każdorazowo przed wykorzystaniem zwyżki operator jest zobowiązany sprawdzić wszystkie elementy wpływające na bezpieczeństwo użytkowania — od pomostu roboczego, włączając w to bramkę wejściową, krawężniki, poręcze ochronne i ramię zabezpieczające, przez działanie systemu hydraulicznego i elektrycznego, po osprzęt mocujący i hamulce. 

Warto wynająć podnośnik koszowy do realizacji sezonowych lub sporadycznych albo jednostkowych prac. W ten sposób zapewniasz sobie szybką realizację przy maksymalnej ochronie. W ofercie firm wynajmujących maszyny budowlane często znajduje się kilka rodzajów podnośników koszowych. Jaki model wybrać? Jeśli nie nie wiesz, jaki rodzaj pojazdu będzie najlepszy do zaplanowanych prac, zapytaj doświadczonych pracowników firmy wynajmującej — z pewnością pomogą dobrać optymalną zwyżkę do Twoich potrzeb. 

żródło: avio-star.pl