Balustrady i barierki ze stali nierdzewnej cieszą się bardzo dużą popularnością pomimo nagłego wzrostu cen wyrobów stalowych. Wahania cen stali nierdzewnej są związane z pandemią koronawirusa i przestojem na rynku przetwórstwa metalurgicznego, który mogliśmy zaobserwować w 2020 roku. Ile kosztują balustrady ze stali nierdzewnej i z czego wynika wyższa cena stali?
Duże zapotrzebowanie na balustrady ze stali nierdzewnej
Pandemia koronawirusa, która wybuchła w 2020 roku, spowodowała bardzo odczuwalny kryzys na wielu rynkach na świecie. Przestój w wielu sektorach przetwórstwa bardzo szybko spowodował destabilizację światowych gospodarek. Restrykcje, które zostały wtedy nałożone na firmy, nie ominęły przedsiębiorstw zajmujących się przetwórstwem stali. Te w obliczu znacznego zatrzymania produkcji stali nierdzewnej szybko zaczęły liczyć straty. Przestój w produkcji i obrocie stalowych produktów oznaczał nie tylko zatrzymanie dostaw stali nierdzewnej, ale i poważne kłopoty kadrowe. Te pogłębiły się jeszcze bardziej kilka miesięcy później, kiedy rynek przetwórstwa stali nierdzewnej dostał zielone światło na kontynuowanie produkcji balustrad ze stali, a zapotrzebowanie na barierki stalowe znacznie przewyższyło siły przerobowe wielu firm z sektora.
Kłopoty finansowe związane z brakiem bieżących dostaw stali nierdzewnej wpłynęły też w sposób znaczący na zahamowanie zleceń na barierki i balustrady ze stali nierdzewnej. W związku z zatrzymaniem robót dużo firm zajmujących się wyrobem stalowych balustrad i schodów zawiesiło swoją działalność albo wycofało się z obrotu na wiele miesięcy, powodując znaczącą dziurę w branży metalurgicznej. Nie pomogło nawet ożywienie rynku stali nierdzewnej, które nastąpiło po zniesieniu części restrykcji związanych z pandemią w 2021 roku. Otwarcie granic i możliwość swobodnego przewozu materiału spowodowało, że inwestorzy zaczęli nadrabiać stracony w ciągu kilku miesięcy stagnacji czas. W 2021 roku zapotrzebowanie na balustrady ze stali nierdzewiejącej wzrosło, generując bardzo dużą liczbę zamówień na barierki, schody i balustrady z nierdzewki. Gwałtowny wzrost zamówień na stalowe produkty bardzo szybko zatamował rynek przetwórstwa metalurgicznego – huty stali nie były przygotowane na tak duże zapotrzebowanie na materiał, a dotychczasowe zapasy stali nierdzewnej bardzo szybko zaczęły był niewystarczające. To w mgnieniu oka doprowadziło do wzrostu cen produktów ze stali nierdzewnej, które stały się towarem deficytowym.
Dlaczego stal nierdzewna drożeje?
Jednym z głównych czynników, który przyczynił się do wzrostu cen produktów ze stali nierdzewnej, był wybuch pandemii koronawirusa, który na moment zatrzymał świat. Nagłe zahamowanie zamówień na stalowe balustrady i równie nagły wzrost zleceń na barierki z nierdzewki spowodował nie tylko destabilizację wielu firm, ale i przetasowania w branży metalurgicznej. Koniec 2020 roku obnażył wszystkie bolączki dostrzegane na rynku przetwórstwa stali – brak zapasów oraz braki kadrowe. Kiedy zapotrzebowanie na nierdzewkę wzrosło o kilkaset procent w stosunku do czasu z początku pandemii, huty nie były w stanie zrealizować bieżących zamówień. Problemem były nie tylko osłabione moce przerobowe firm, ale i długotrwałe przerwy w dostawie surowca.
Rosnący popyt na balustrady ze stali nierdzewiejącej spowodował szybki wzrost cen stali nierdzewnej, której wciąż brakowała na rynku. Rosnące koszty stali nierdzewnej miały też uwarunkowania polityczne – zakaz swobodnego przewozu towarów i osób pomiędzy granicami państw nie tylko osłabił płynność stali nierdzewnej pomiędzy rynkami, ale i wspomógł niektóre kraje w ustabilizowaniu ich rynków krajowych i wyjściu gospodarki na świat. Przykładem są Chiny, które jako jeden z niewielu krajów podczas kryzysu spowodowanego wybuchem pandemii koronawirusa nie narzuciły dodatkowych restrykcji i nie zamknęły granic importu złomu. Dzięki temu dość szybko zaczęły przejmować od innych państw nadwyżki dostaw stali nierdzewnej, zabezpieczając tym samym interesy własnego państwa i doprowadzając do wzrostu cen stali nierdzewnej.
źródło: kobamet.pl