Energię wytwarzaną przez instalację fotowoltaiczną można spożytkować nie tylko do zasilania urządzeń elektrycznych, ale i do grzania wody. Jaki zestaw fotowoltaiczny wybrać do tego celu? Na jakie parametry zwrócić uwagę, by działał on bez zarzutu?
Zestaw fotowoltaiczny do grzania wody – zasada działania i podstawowe rodzaje
Sposób działania zestawów fotowoltaicznych do przygotowywania ciepłej wody użytkowej (CWU) nie odbiega znacząco od tego, co można zaobserwować w przypadku „klasycznej” fotowoltaiki. Wytworzona przez zestaw fotowoltaiczny energia elektryczna trafia do przetwornicy, skąd jest transportowana do grzałki znajdującej się w zbiorniku na CWU. Następnie grzałka oddaje ciepło i podgrzewa zgromadzoną wodę.
Na rynku dostępne są zarówno zestawy służące wyłącznie do przygotowywania ciepłej wody użytkowej, jak i systemy zasilające wszystkie urządzenia elektryczne w danym gospodarstwie domowym. Te pierwsze są najczęściej tańsze. Do prawidłowego działania wymagają bowiem niższej mocy i zawierają mniej komponentów. Instalacje tego typu odznaczają się również mniejszym stopniem skomplikowania.
Biorąc pod uwagę podłączenie systemu do zewnętrznej sieci elektroenergetycznej, zestawy fotowoltaiczne do grzania wody można podzielić na dwa warianty:
- off-grid – instalacja nie wymaga podłączenia do zewnętrznej sieci elektroenergetycznej, stąd też nie trzeba jej zgłaszać do zakładu energetycznego. Jeśli inwestorowi zależy na tym, aby system magazynował nadwyżki wytworzonej energii, należy go wyposażyć w akumulatory, co niestety generuje dodatkowe koszty. To opcja polecana w miejscach, gdzie nie ma dostępu do sieci i jeśli fotowoltaika ma służyć wyłącznie do grzania wody,
- on-grid – wymaga zgłoszenia do zakładu energetycznego. W przypadku zestawu on-grid nadwyżki energii elektrycznej trafiają do sieci energetycznej, skąd mogą zostać pobrane w okresach zmniejszonego uzysku. Żeby system sprawnie działał, nie trzeba zatem kupować akumulatorów. To opcja polecana, jeśli fotowoltaika ma produkować prąd dla wszystkich urządzeń elektrycznych w budynku, a nie tylko dla grzałki zbiornika.
To, na którą opcję się zdecydujesz, zależy od Twoich indywidualnych potrzeb. Pod uwagę warto wziąć nie tylko bieżące zużycie prądu (lub jego przewidywania), ale także to, czy w najbliższej przyszłości nie zechcesz podpiąć pod fotowoltaikę także innych urządzeń.
Zestaw fotowoltaiczny do przygotowywania CWU – jaki wybrać?
Na rynku dostępne są różne zestawy fotowoltaiczne do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Żeby wybrać odpowiedni, należy zwrócić uwagę na kilka parametrów. Najważniejsza jest moc systemu. Przesądza ona bowiem o tym, czy będzie on w stanie wyprodukować wystarczającą ilość prądu do nagrzania wody.
Jeśli potrzebujesz małego zestawu fotowoltaicznego, który będzie służył wyłącznie do przygotowywania CWU, moc w przedziale 2-4 kW powinna w zupełności wystarczyć. Natomiast jeżeli system ma produkować prąd dla wszystkich urządzeń elektrycznych w budynku, wówczas musi mieć wyższą moc.
Moc najczęściej przekłada się na wielkość instalacji. Im więcej prądu ma wytwarzać system, tym zazwyczaj z większej liczby paneli się składa. Wiele jednak zależy od rodzaju paneli fotowoltaicznych. Moduły polikrystaliczne wykazują wyższą sprawność niż monokrystaliczne, stąd też mogą mieć niższą moc lub występować w mniejszej liczbie. To ważne, zwłaszcza jeśli dysponujesz ograniczoną ilością miejsca na fotowoltaikę.
Zestaw fotowoltaiczny do grzania wody to dobry wybór, jeśli szukasz oszczędności na przygotowywaniu CWU. Wbrew pozorom znajduje zastosowanie nie tylko w domkach letniskowych, ale i gospodarstwach domowych. Żeby jednak sprostał wymaganiom domowników, musi zostać prawidłowo dobrany. Jeśli nie wiesz, co wybrać, skontaktuj się ze specjalistami. Nie tylko wskażą Ci optymalne rozwiązanie, ale również zajmą się montażem systemu. W efekcie zyskasz gwarancję poprawności działania.
źródło: inverter.com.pl