Każdemu użytkownikowi zależy na tym, aby jego sprzęt funkcjonował bezawaryjnie możliwie jak najdłużej. Dotyczy to w szczególności urządzeń drogich, specjalistycznych oraz będących w ciągłym użytku w celach zarobkowych, czyli kiedy na ich działaniu opiera się zysk przedsiębiorstwa. Dlatego też warto zainteresować się rozwiązaniami i działaniami, które mogą wpłynąć na wydłużenie okresu bezawaryjnej pracy sprężarki powietrza. Podpowiadamy co zrobić, aby kompresor nie psuł się, a jego praca była wydajna i ekonomiczna.
Jak działa sprężarka powietrza?
We współczesnym przemyśle sprężone powietrze wykorzystywane jest na co dzień do różnych procesów produkcyjnych. Znajduje ono zastosowanie niemal w każdej gałęzi przemysłu. Może być używane bezpośrednio w procesie produkcji, do nanoszenia cienkich, precyzyjnych powłok, oczyszczania powierzchni czy też do zasilania narzędzi i urządzeń pneumatycznych. Sprężone powietrze jest nawet nazywane czwartym medium, ponieważ jego rola w zakładzie jest tak samo duża, jak wody, prądu czy gazu. Sprężone powietrze jest także doskonałym nośnikiem energii, można go łatwo wytwarzać i przechowywać. A jak je otrzymujemy? Jak działają kompresory zaopatrujące w sprężone powietrze?
Sprężarki powietrza mogą się nieco różnić sposobem wytwarzania gazu pod ciśnieniem. Odbywa się to poprzez zmniejszanie objętości powietrza lub wymuszanie jego ruchu w określonym kierunku. Jednak najważniejszą cechą wspólną jest fakt, że kompresory zasysają powietrze atmosferyczne z otoczenia. A następnie poddają obróbce w taki sposób, aby powietrze opuszczające kompresor miało kilkukrotnie wyższe ciśnienie. Sprężarki powietrza w zależności od ich przeznaczenia i rodzaju mogą generować sprężone powietrze o ciśnieniu od 5 do nawet 400 barów. Dzięki dużej elastyczności i wszechstronności kompresorów, dopasowanie ich do potrzeb użytkownika jest niebywale łatwe. To z kolei powoduje ich stale rosnącą popularność.
Jak dbać o sprężarkę by działała bezawaryjnie?
Użytkownikom kompresorów bardzo często wydaje się, że jeżeli dokonają odpowiedzialnego zakupu, wybiorą urządzenie renomowanego producenta u autoryzowanego dystrybutora, to jest to wszystko, co mogą zrobić, aby urządzenie działało długo i bezawaryjnie. Oczywiście model kompresora i jego producent mają duże znaczenie, jednak nie jest to jedyny czynnik bezawaryjności.
Dlaczego nie warto oszczędzać na sprężarkach powietrza? Producenci z ugruntowaną pozycją na rynku nie pozwalają sobie na półśrodki lub niższą jakość poszczególnych komponentów. Wszystkie produkty są wykonane z dbałością o detale i z najwyższej jakości materiałów. Sprawia to, że są znacznie bardziej odporne na zużycie i uszkodzenia. Dodatkowo w przypadku tanich urządzeń, nieznanych marek zdarzają się problemy z dostępnością części zamiennych. Powoduje to długie przestoje w zakładzie a w najgorszym wypadku całkowity brak możliwości naprawienia kompresora. Co generuje niepotrzebne straty.
Oprócz tego istotne jest, aby prawidłowo użytkować i odpowiednio dbać o zakupiony już kompresor. Kluczowe okazuje się regularne serwisowanie i wykonywanie przeglądów okresowych. Działania te sprawiają, że wszystkie naprawy zostaną wykonane we właściwym czasie, bez zbędnej zwłoki. Tym samym serwisant ma możliwość zauważyć wszelkie niepokojące objawy, świadczące o zbliżającej się usterce i dokonać napraw, które jej zapobiegną. Dlaczego to takie istotne? Ponieważ pozwala uniknąć dużych awarii, które z kolei skutkują przestojami w produkcji.
Równie ważna jest także jakość i rodzaj używanych materiałów eksploatacyjnych. Dotyczy to w szczególności części zamiennych i takich produktów jak olej stosowany w kompresorach olejowych. Zalecane jest stosowanie jedynie produktów oryginalnych i rekomendowanych przez producenta. Dzięki temu kompresor nie będzie się nadmiernie zużywał, poszczególne części będą dłużej zachowywały pełną sprawność, a tym samym cała sprężarka powietrza dłużej będzie cieszyć bezawaryjną pracą.
źródło: czemar.pl