usg-slinianek
Strona główna » Problemy ze śliniankami – wykonaj badanie USG

Problemy ze śliniankami – wykonaj badanie USG

Ból czy powiększenie ślinianek mylone jest często z dolegliwościami ze strony migdałków lub węzłów chłonnych. Jest to jeden z najczęstszych powodów, dla których problemy ze śliniankami są bagatelizowane. Jednak warto wiedzieć, że ślinianki również mogą zostać dotknięte przez zmiany chorobowe. Ich rola w procesie przyjmowania pokarmów i trawienia jest nieoceniona. Warto więc zwrócić uwagę czy dolegliwości, których doświadczamy, nie są sygnałem ostrzegawczym ze strony ślinianek mogącym świadczyć o problemach zdrowotnych. Wykonaj profilaktyczne badanie USG ślinianek.

Za co odpowiadają i jak funkcjonują ślinianki?

Ślinianki są gruczołami odpowiadającymi za produkcję śliny. Trzy duże pary ślinianek – przyuszne, podżuchwowe i językowe, wspomagane są przez setki mniejszych gruczołów. Wszystkie są rozmieszczone w jamie ustnej i gardle. 

Rola ślinianek jest niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego i spożywania pokarmów. Wydzielana przez ślinianki ślina ułatwia przyjmowanie pokarmów, przeżuwanie, a następnie wspomaga ich transport z jamy ustnej przez przełyk. Oprócz tego ślina odgrywa bardzo istotną rolę w rozpoczęciu procesu trawienia cukrów oraz działa bakteriobójczo. Ślinianki są niezwykle zapracowanym gruczołem, ponieważ szacuje się, że każdego dnia produkują około litra śliny.

Kiedy należy wykonać USG ślinianek? Wskazania do przeprowadzenia badania

Choć ślinianki nieczęsto dają jakiekolwiek objawy i raczej są narządem dość odpornym na choroby, to jednak zdarzają się wyjątki. Bywa, że ból ślinianek jest mylony z bólem lub powiększeniem węzłów chłonnych czy migdałków. Dość powszechne jest także powiększenie węzłów chłonnych towarzyszące bólowi lub powiększeniu ślinianek. Oba te przypadki są bezwzględnym wskazaniem do wykonania USG ślinianek. Dolegliwości te mogą świadczyć o poważnym stanie chorobowym w obrębie gruczołów ślinowych

Nie należy także bagatelizować twardości ślinianek zauważalnej pod palcami lub językiem. Suchość w ustach lub trudności w połykaniu śliny również świadczą o zaburzeniu funkcjonowania ślinianek. Powoduje to, że należy niezwłocznie zgłosić się na USG ślinianek. Badanie jest szybkie, bezbolesne i bezinwazyjne. Jednocześnie daje możliwość postawienia precyzyjnej diagnozy już przy jednym badaniu. Dzieje się tak dzięki temu, że USG ślinianek pozwala na ocenę wielkości oraz struktury miąższu tych gruczołów.

Lekarze zaznaczają także, że istotnym wskazaniem do wykonania USG ślinianek jest intensywny, nawracający ból w obrębie uszu. Wszystkie wymienione powyżej objawy mogą sygnalizować poważną chorobę. Przy pomocy USG ślinianek lekarz ma możliwość rozpoznania zapalenia ślinianek, kamicy ślinianek oraz diagnostyki guzów i nowotworów ślinianek. Oprócz tego USG gruczołów ślinowych jest wykorzystywane do oceny ich stanu po zabiegach i operacjach. Ultrasonografia ślinianek jest również nieocenioną pomocą podczas przeprowadzania biopsji ślinianek.

Przy licznych zaletach, badanie USG ślinianek jest niemal całkowicie pozbawione przeciwwskazań do przeprowadzenia. Jedynym wyjątkiem jest przerwanie ciągłości naskórka, czyli występowanie ran oraz otwartych infekcji i oparzeń badanej okolicy, czyli w obrębie szyi i uszu. Ponadto bez przeszkód może być powtarzane z dowolną częstotliwością nie dając żadnych efektów ubocznych.

Na czym polega i co wykrywa USG ślinianek?

Badanie USG ślinianek, jak każde inne badanie ultrasonograficzne, poprzedzone jest wywiadem lekarskim. W tym czasie lekarz dopytuje o objawy i dolegliwości pacjenta, by lepiej skupić się na problemie lub dokładniej zbadać konkretny obszar. 

Przed badaniem należy zdjąć wszelkie elementy biżuterii z szyi. Badanie USG ślinianek przeprowadzane jest w pozycji leżącej. W przypadku badania ślinianek przyusznych pacjent proszony jest o lekkie skręcenie głowy w jedną stronę, w prawo lub lewo, w zależności od tego, która ślinianka jest poddawana diagnostyce. 

Z kolei przy badaniu ślinianek podżuchwowych i podjęzykowych niezbędne jest odchylenie głowy do tyłu. Bywa także, że badanie zostaje rozszerzone na obszar całej szyi. Ma to na celu zlokalizowanie powiększonych węzłów chłonnych. Pacjenta nie powinno również dziwić, jeśli w czasie badania USG ślinianek okaże się konieczne umieszczenie przez lekarza palca w jamie ustnej na wewnętrznej powierzchni policzka pacjenta lub w okolicy podjęzykowej jamy ustnej. Daje to możliwość lepszego uwidocznienia wybranych struktur. 

Wszystkie zalety badania ultrasonograficznego sprawiają, że w razie jakichkolwiek wątpliwości czy dolegliwości ze strony gruczołów ślinowych lub węzłów chłonnych, warto zgłosić się na badanie USG ślinianek.

źródło: gabinetusg.com.pl