dieta-suplementy-witaminy
Strona główna » Suplementy diety – co trzeba o nich wiedzieć

Suplementy diety – co trzeba o nich wiedzieć

Wiele osób zadaje sobie pytanie co to są suplementy diety. Nic w tym dziwnego, gdyż stanowią one dosyć popularną grupę produktów. Jest ich na rynku bardzo dużo i pojawia się coraz więcej. Można więc mieć wątpliwości, na które preparaty należy się zdecydować. Co wobec tego trzeba wiedzieć o suplementach, aby wybierać te właściwe?

Co to jest suplement diety – definicja

Suplementy diety są produktami spożywczymi, mającymi uzupełniać niedobory wynikające ze sposobu odżywiania. Ciężko jest bowiem stworzyć taki jadłospis, który zapewnia wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Dzięki właściwej suplementacji można cieszyć się dobrym samopoczuciem oraz świetnymi wynikami badań. Jest ona bowiem źródłem składników mineralnych, witamin i innych substancji, które cechują się efektem odżywczym. Jeżeli więc ktoś zastanawia się, co to znaczy suplement diety, to nazwa ta oznacza żywność mającą uzupełnić codzienne menu.

Różnica między lekiem a suplementem diety

Lek a suplement diety – czym to się różni? Otóż lek ma właściwości lecznicze, a więc wykorzystuje się go celem zapobiegania lub leczenia konkretnej choroby. Posiada potwierdzone działanie, bezpieczeństwo jego stosowania potwierdzają badania kliniczne. Leki poddaje się rygorystycznym normom jakościowym, stałej kontroli oraz nadzorowi pod kątem działań niepożądanych.

Suplement natomiast nie leczy, a jedynie uzupełnia codzienną dietę. Łatwiej wprowadzić go do sprzedaży, gdyż nie przechodzi tak surowych badań. Jest więc spora różnica między suplementem diety a lekiem. Ponadto suplementy nie są na receptę, więc należy wybierać je oraz przyjmować w sposób racjonalny.

Suplementy diety dla kobiet

Zwłaszcza panie są narażone na rozmaite niedobory, chociażby w wyniku comiesięcznej utraty krwi w wyniku menstruacji. Mało która kobieta posiada kwas foliowy powyżej normy, warto więc go uzupełniać. Mowa tu zwłaszcza o sytuacji, gdy planuje się zajść w ciążę. Przemawiają za tym argumenty, iż trudno dostarczyć jego odpowiednią ilość wraz z pożywieniem oraz wspomaga on tworzenie się układu nerwowego u płodu. Zwiększa ponadto płodność. Bezpieczna suplementacja dla ciężarnej to 500-600 µg kwasu foliowego na dobę.

Witaminy dla młodzieży

Osoby młode powinny szczególnie dbać o swoją dietę. Posiada ona bowiem wpływ na przyszły rozwój organizmu. Zdrowe suplementy sprawią, że nastolatek będzie miał o wiele więcej energii oraz łatwiej mu będzie skupić się w trakcie nauki. Mowa tu chociażby o suplementacji:

  • witamin A, C, D i E,
  • witamin z grupy B,
  • lecytyny,
  • żeń-szenia,
  • miłorzębu japońskiego.

Najważniejsze suplementy diety to witaminy, gdyż odpowiedzialne są za wiele procesów zachodzących w organizmie. Dzięki nim można cieszyć się dobrym zdrowiem i świetnym samopoczuciem. Z pewnością przydadzą się rosnącemu organizmowi.

Czy suplementy diety działają?

Część osób wątpi w skuteczność suplementu. Uważają, że jedynie leki znacząco wpływają na kondycję organizmu. Jest to jednak mit. Suplementy, które działają, to przede wszystkim te dostarczające brakujących w organizmie substancji. Warto więc przed ostatecznym wyborem zrobić badania krwi. Na problemy związane z niedoborem potasu nie pomoże przyjmowanie magnezu. Trzeba również pilnować odpowiednich dawek, aby nie przesadzić z ilością. Należy zdawać sobie sprawę z tego, co znaczy suplement diety i że jest jedynie składnikiem codziennego jadłospisu, a nie cudownym specyfikiem. Ponadto na efekty działania trzeba czasem trochę poczekać, na przykład kilka miesięcy.

Jakie suplementy warto brać?

Dobry suplement diety to taki, jaki pasuje do posiadanych dolegliwości. Nie ma uniwersalnej tabletki dla wszystkich. Są jednak substancje, które pomagają przy konkretnych problemach. Warto zdecydować się na:

  • witaminę D3 – przy zmęczeniu, bólach mięśni, ogólnym osłabieniu,
  • witaminę B7- gdy wypadają włosy, skóra się łuszczy, a paznokcie są łamliwe,
  • melisę – w przypadku bezsenności, rozdrażnienia, braku koncentracji.

Ponadto niektóre suplementy diety zaburzają działanie leków. Warto więc skonsultować się z lekarzem, jeżeli planuje się kupić jakiś suplement, a jest się w trakcie leczenia farmakologicznego.