Tankowanie zbiornika na gaz propan jest nieodzownym elementem korzystania ze zbiornikowej instalacji gazowej. Niektórzy właściciele zbiorników obawiają się pierwszego tankowania, gdyż nie wiedzą z czym to się wiąże. Jest to zupełnie normalne, jak obawa przed każdą rzeczą, której doświadczamy pierwszy raz. Jednak żeby ograniczyć stres przedstawiamy krótki poradnik dotyczący tankowania i podpowiadamy, jak się przygotować na uzupełnienie zbiornika na gaz.
Pierwszy krok, czyli zamówienie gazu
Kiedy zaczyna brakować gazu w zbiorniku nadchodzi czas, aby zatroszczyć się o jego zatankowanie.
W pierwszej kolejności należy złożyć zamówienie u dystrybutora propanu. Większość dostawców gazu umożliwia już nie tylko telefoniczne zamówienie dostawy propanu. Obecnie całkowitą normą jest również opcja zamawiania płynnego propanu za pomocą maila. Niektórzy dostawcy dają również możliwość umawiania dostawy gazu przy pomocy specjalnego formularza kontaktowego umieszczonego na stronie, a nawet przez sklep internetowy. Tym samym zamówienie dostawy gazu propan jest mało obciążające i zupełnie niekłopotliwe dla użytkownika. Na tym etapie podaje się dystrybutorowi nie tylko adres dostawy, ale również pojemność zbiornika, by wiedział jakie jest zapotrzebowanie na płynny propan. W tym kroku umawia się również datę dostawy i orientacyjny czas przybycia cysterny z płynnym propanem.
Ważnym krokiem jest również znalezienie rzetelnego dostawcy, który oferuje gaz wysokiej jakości w atrakcyjnej cenie, dysponuje taborem z uczciwie zalegalizowanym układem dystrybucyjnym. Często nawiązanie stałej współpracy z jednym dystrybutorem wiąże się z możliwością otrzymania atrakcyjnych zniżek i rabatów. Warto pytać o to przy dokonywaniu zamówienia.
A jak często powinno się odbywać tankowanie zbiornika? Specjaliści zalecają dobór pojemności zbiornika w oparciu o zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na płynny propan. Kalkulacja powinna uwzględniać tankowanie maksymalnie dwa razy do roku, przy czym ze względów ekonomicznych i dla większej wygody najlepsze jest tankowanie raz do roku. Jednocześnie trzeba pamiętać, że nie zaleca się by poziom napełnienia zbiornika z gazem spadł poniżej 20% w sezonie zimowym. Chodzi o to, by zostawić sobie margines bezpieczeństwa na dowiezienie gazu przez dostawcę. Sama instalacja w przypadku używania czystego gazu propan będzie pracowała do samego końca, gdyż propan odparowywuje aż do minus 42 stopni celsjusza. Natomiast po zatankowaniu gaz propan może wypełniać zbiornik maksymalnie w 85%. Wiąże się to z koniecznością zachowania względów bezpieczeństwa wynikających z rozszerzalności termicznej propanu.
Dostawa gazu – co powinien wiedzieć kupujący?
Proces tankowania gazu propan do przydomowego zbiornika nie wymaga wiele zaangażowania ze strony jego właściciela. Z reguły dystrybutor gazu przysyła wykwalifikowany, fachowy personel, który zna się na obsłudze cysterny i zbiornika. W umówionym terminie pod zbiornik na propan podjeżdża cysterna wypełniona płynnym propanem. Tankowanie rozpoczyna się trwa zwykle 10- 20 min w zależności od ilości zamówionego gazu.
Właściciel zbiornika nie musi się martwić o nic poza umożliwieniem cysternie wjechania na posesję w pobliżu zbiornika. Cysterny wyposażone są w węże rozładunkowe o długościach do 60m.
źródło: lpgdirect.pl