oprogramowanie-kas-fiskalnych
Strona główna » Jakie zmiany wprowadza Tarcza Antyinflacyjna 2.0?

Jakie zmiany wprowadza Tarcza Antyinflacyjna 2.0?

Tarcza Antyinflacyjna 2.0 to kolejna odpowiedź rządu na rosnące ceny towarów i usług. W założeniu ma ona łagodzić skutki inflacji w Polsce. Jakie zmiany wprowadza? Co oznacza dla konsumentów, a co dla sprzedawców?

Tarcza Antyinflacyjna 2.0 – główne założenia i przewidywane efekty

 

Tarcza Antyinflacyjna 2.0 to kolejna odsłona rządowej walki z inflacją w Polsce. W porównaniu ze swoją poprzedniczką ma węższy zakres. Sprowadza się do czasowego obniżenia stawek podatku VAT na wybrane produkty. W założeniu nowe stawki mają obowiązywać przez pół roku – od lutego do końca lipca 2022 r. – i niwelować skutki rosnących cen. Według szacunków dzięki wprowadzonym zmianom statystyczna polska rodzina ma oszczędzać od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych na comiesięcznych zakupach.

Niestety, część ekonomistów studzi optymizm. Przewidują oni, że po chwilowym wyhamowaniu inflacji, może nastąpić silny wzrost cen towarów i usług, chyba że w międzyczasie odwrócą się trendy na światowych rynkach. Niektórzy ekonomiści widzą jednak w Tarczy Antyinflacyjnej 2.0. pozytywy. Jednym z nich jest pożądane ograniczenie presji płacowej.

To, co stanie się po zakończeniu obowiązywania uchwalonych przez rząd zmian, tak naprawdę pozostaje niewiadomą. Warto więc skupić się na tym, co dzisiaj wiemy. Druga odsłona Tarczy Antyinflacyjnej wraz z nadejściem lutego wprowadziła obniżenie VAT-u na:

  • podstawowe produkty spożywcze z 5 proc. do zera,
  • nawozy, środki ochrony roślin, ziemię organiczną i inne produkty wspierające produkcję rolniczą z 8 proc. do zera,
  • gaz z 8 proc. do zera (Tarcza Antyinflacyjna 1.0 obniżyła stawkę VAT za gaz z 23 do 8 proc),
  • ciepło systemowe z 8 do 5 proc. (Tarcza Antyinflacyjna obniżyła stawkę VAT za ciepło systemowe z 23 do 8 proc). Chodzi o ciepło z sieci, z którego korzystają wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe,
  • paliwo silnikowe z 23 do 8 proc.

Co więcej, Tarcza Antyinflacyjna 2.0 utrzymała wprowadzoną w pierwszej odsłonie zmian 5 proc. obniżkę stawki VAT na prąd.

Zerowy VAT na żywność – jakie produkty obejmuje? Zmiany w WIS

 

Jak wspomniana, zerowa stawka VAT na żywność obowiązuje w przypadku podstawowych produktów spożywczych, które do tej pory objęte były objęte 5 proc. stawką. To szeroki katalog towarów, który obejmuje m.in.:

  • mięso, ryby i przetwory z nich,
  • warzywa, owoce i ich przetwory,
  • produkty mleczarskie,
  • produkty przemysłu młynarskiego,
  • zboża,
  • wybrane napoje.

Wprowadzone zmiany są jednoznaczne z wygaśnięciem WIS (wiążących informacji stawkowych), które zostały wydane dla produktów objętych obniżką stawki VAT. Co jednak ważne, klasyfikacja towarów będących przedmiotem WIS wg Nomenklatury Scalonej (CN) pozostaje bez zmian.

Nowe stawki VAT – obowiązki sprzedawców

 

Podatnicy, którzy sprzedają detalicznie towary z obniżoną stawką VAT i prowadzą ich ewidencję przy zastosowaniu urządzeń rejestrujących, wraz z początkiem lutego musieli przeprogramować swoje bazy towarowe. Jak się jednak okazuje, na tym stawiane przed nimi wyzwania się nie kończą. 31 lipca planowany jest bowiem powrót do poprzednich stawek, co może rodzić pewne komplikacje.

Np. drukarki fiskalne wyposażone są w zabezpieczenie uniemożliwiające sprzedawcy manipulowanie stawkami podatku VAT. To tzw. schodek podatkowy. Polega on na tym, że urządzenie blokuje sprzedaż towaru, któremu obniżono, a potem podwyższono stawkę VAT.

Żeby tego uniknąć, sprzedawca może zmienić nazwy produktów, tak aby odróżniały się od nazw zablokowanych towarów. Dla części przedsiębiorców będzie to oznaczać konieczność przeprowadzenia żmudnego procesu, na ukończenie którego tak naprawdę będzie się mieć jedną noc – 1 sierpnia obowiązywać będą już stare stawki VAT. Dlatego warto już teraz skontaktować się z profesjonalnym serwisem urządzeń fiskalnych, aby uzyskać pomoc w tym zakresie.

Podsumowując, Tarcza Antyinflacyjna 2.0 wprowadziła obniżkę stawki VAT na wybrane produkty. Zmianami objęta jest nie tylko żywność, ale i nawozy, gaz oraz paliwa silnikowe. Ma ona obowiązywać do 31 lipca 2022 r., a jej celem jest zmniejszenie skutków inflacji.