jakosc-codziennego-zycia
Strona główna » Jak poprawić jakość codziennego życia? Czy jest to możliwe?

Jak poprawić jakość codziennego życia? Czy jest to możliwe?

W jednym z komiksów popularnej na całym świecie argentyńskiej serii autorstwa Quino główna bohaterka Mafalda pyta swoją zaprzątniętą codzienną krzątaniną rodzicielkę „Mamo, kim byś chciała być, gdybyś żyła?”. To pytanie skłania do refleksji, jak łatwo w natłoku codziennych spraw zapomnieć o tym, co ważne. Na szczęście jakość życia można poprawić. Najczęściej jest to nierówna walka z przyzwyczajeniami. Wysiłek jednak popłaca. Oto 4 skuteczne sposoby na lepsze życie na co dzień.

Jakość życia – jak o nią zadbać na co dzień? 4 skuteczne sposoby

Jakość życia to trudny do zdefiniowania koncept. Każdy bowiem postrzega ją w odmienny sposób. Jedni wiążą ją z dobrobytem ekonomicznym i możliwością zaspokajania potrzeb, inni koncentrują się dobrostanie psychofizycznym, a jeszcze inni stawiają znak równości między jakością życia a poczuciem szczęścia.

Z powyższych przykładów wyłania się jedno – jakość życia to nieuchwytne, subiektywne odczucie, w przypadku którego formuła kopiuj-wklej nie zadziała. Dlatego warto szukać własnej drogi do spełnienia.

Codzienna gonitwa i natłok obowiązków sprawiają jednak, że trudno znaleźć nie tylko czas, ale i motywację do zmian. Sesja z mentorką lub mentorem może stanowić punkt zwrotny, dzięki któremu inaczej spojrzysz na siebie oraz swoje życie prywatne i zawodowe. Nie obawiaj się więc skorzystać z pomocy eksperta. Tymczasem, póki nie umówisz się na spotkanie, mogą wystarczyć ci poniższe wskazówki.

  • Każdego dnia znajdź chwilę wyłącznie dla siebie

Zacznij dzień od zapytania siebie “Co dobrego mogę dziś dla siebie zrobić? Codziennie dzielisz swoje życie pomiędzy dzieci, pracę i obowiązki domowe. Masz wrażenie, że czas przecieka Ci między palcami. Chcesz być najlepszą matką, ojcem, partnerką, przyjacielem, sąsiadem i jeszcze zawodowo ekspertem. Czujesz, jak z każdym dniem jest Cię coraz mniej. To frustrujące. Niestety, mam dla Ciebie złą wiadomość. Weekendowy wyjazd za miasto, wizyta w SPA czy nawet dwutygodniowy wakacyjny urlop nie sprawią, że – jak za dotknięciem magicznej różdżki – poczujesz się wspaniale.

Nie oznacza to jednak, że nie możesz nic zrobić z pogarszającym się nastrojem. Najlepszą inwestycją w dobre samopoczucie i zdrowie jest znalezienie czasu dla siebie. Nie raz w miesiącu. Nie raz w tygodniu. Codziennie. Specjaliści zalecają minimum godzinę. Jeśli jednak nie masz tyle czasu, nie załamuj się. Na początek niech to będzie 10-15 minut wyłącznie(!) dla Ciebie. Poproś domowników o spokój, odłóż telefon i skup się na sobie.

  • Zadbaj o jakość odpoczynku

Każdy z nas odpoczywa inaczej. Jedni praktykują medytację, inni grają w gry komputerowe, a jeszcze inni uprawiają sporty ekstremalne. Rób to, co sprawia Ci przyjemność, i zatrać się w tym. Nie mam tu na myśli zatracania się w mediach społecznościowych, to jest ucieczka, a nie odpoczynek. Niech nie rozpraszają Cię komunikaty z zewnątrz: e-maile od szefa, telefony od konsultantów i powiadomienia z aplikacji. Spróbuj nie przejmować się tym, że w zlewie zalegają nieumyte naczynia, a w pracy czeka Cię ważny projekt. Skup się na tym, co tu i teraz.

  • Jak najczęściej przebywaj na łonie natury

Naukowcy udowodnili, że już 20-30 minut obcowania z naturą ma zbawienny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka – obniża stres, lęk i nerwowość, poprawia nastrój, dodaje energii, a nawet zwiększa pewność siebie. Dlatego, gdy tylko masz możliwość spędzenia czasu na łonie natury, zrób to.

Pora dnia, czas trwania i miejsce kontaktu z przyrodą zależy od Twoich preferencji. Pamiętaj jednak, że aby czerpać z niego najwięcej korzyści, musisz unikać mediów społecznościowych, rozmów (w tym tych telefonicznych), korzystania z internetu, ćwiczeń aerobowych, a nawet czytania. Naukowcy określili te czynniki jako stresogenne.

  • Zadbaj o higienę snu

Sen ma kluczowe znaczenie dla zdrowia organizmu i samopoczucia człowieka. Wpływa na kreatywność, zdolność uczenia się, koncentrację. Liczy się nie tylko jego ilość, ale przede wszystkim jakość. Dlatego odpowiednia higiena snu jest kluczowa, jeśli chcesz budzić się rano z energią do życia. Odstaw telefon czy komputer 2h przed snem.

Te niewielkie zmiany może wprowadzić każdy, niezależnie od statusu materialnego, prowadzonego trybu życia, czy też sytuacji rodzinnej. Choć wydają się one niepozorne, skutecznie poprawiają jakość codziennego życia i zwiększają motywację do wprowadzania dalszych zmian i rezygnacji ze szkodliwych nawyków.

źródło: ewanizio.pl