szklane-balustrady
Strona główna » Nowoczesne balustrady szklane – czy warto się na nie zdecydować?

Nowoczesne balustrady szklane – czy warto się na nie zdecydować?

Szkło to niezwykle uniwersalny materiał budowlany. Wykorzystuje się je zarówno w architekturze tradycyjnej, jak i nowoczesnej. Jego lekki charakter nie przytłacza żadnej aranżacji i równie dobrze wygląda w przytulnym wystroju skandynawskim, co w surowym wystroju industrialnym czy loftowym. Balustrady szklane można rozważyć więc i na etapie budowy nowego mieszkania, i podczas remontu. 

Nowoczesne balustrady szklane – jakie opcje mamy do wyboru?

Balustrady ze szkła mogą zabezpieczać zarówno klatki schodowe, jak i balkony czy duże okna. W zależności od potrzeb domowników, osłony będą przyjmować formę:

– prostej tafli szklanej,

– osłony z barierkami, na przykład metalowymi lub drewnianymi,

– osłony kolorowej lub mlecznej.

Nowoczesne balustrady szklane dostosowują się zatem do oczekiwań – mogą doświetlać wnętrza, gwarantować większą prywatność, a także nadawać aranżacji charakter.

Czy szklane balustrady są bezpieczne?

Do produkcji nowoczesnych szklanych balustrad wykorzystuje się szkło hartowane, czyli szkło odporne na działanie czynników chemicznych i atmosferycznych. Dzięki laminacji jest ono dodatkowo wzmocnione i bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Folia pomiędzy taflami sprawia, że nawet przy pęknięciu balustrady na skutek silnego uderzenia, odłamki szkła nie oderwą się od osłony i nie zranią użytkownika. Sama balustrada zachowa również swoją ciągłość i nadal będzie pełniła funkcję ochronną. Szklane balustrady sprawdzą się zatem również w domach rodzin z małymi dziećmi – zarówno jako osłony wewnętrzne, jak i jako osłony zewnętrzne. 

Do jakich aranżacji pasują nowoczesne balustrady szklane?

Nowoczesne szklane balustrady sprawdzają się zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych aranżacjach. Jest to możliwe ze względu na ich lekki, nieprzytłaczający wystroju wnętrza charakter. Szklana balustrada przy schodach lub przy oknie balkonowym pozwala wpuścić do mieszkania maksymalną ilość światła dziennego, co szczególnie pożądane między innymi w aranżacji skandynawskiej. Szklane osłony wewnętrzne dbają także o przestronność pomieszczeń, w żaden sposób nie ograniczając wolnej przestrzeni. Z kolei balustrady mleczne lub kolorowe pozwalają zadbać o większe poczucie prywatności, jednocześnie nie odbierając budynkowi nowoczesnej, lekkiej formy. Szkło świetnie łączy się przy tym zarówno z betonem czy metalem, jak i z drewnem. Pasuje więc i do surowych, i do ciepłych aranżacji.

Nowoczesne balustrady szklane – czy to praktyczne rozwiązanie?

 

Wiele osób obawia się szklanych balustrad ze względu na aspekty związane z utrzymaniem ich w czystości. Tymczasem gładka tafla szkła nie sprzyja przyjmowaniu zabrudzeń i jest bardzo łatwa w czyszczeniu. Myje się ją dokładnie tak samo, jak okna czy lustra. Brak porów sprawia, że brud nie wnika w szkło i nie odbarwia go. Co więcej, gładka osłona nie zatrzymuje również kurzu. Szklana balustrada będzie więc prezentować się tak samo nieskazitelnie przez wiele lat. Wystarczy jedynie regularnie oczyszczać ją z ewentualnych zabrudzeń.

źródło: wszystkozeszkła.pl