Roztocza to mikroskopijne pajęczaki, które bytują w pościeli, dywanach, tapicerkach oraz materacach. W mieszkaniach występują przeźroczyste roztocza, których nie widać gołym okiem. Wspomniane pajęczaki żywią się ludzkim naskórkiem i mogą wywoływać reakcje alergiczne w postaci nieżytu nosa, zapalenia spojówek, a nawet wysypki. A co jeszcze warto wiedzieć o tych pasożytach i jak się ich pozbyć?
Skąd się biorą roztocza?
Roztocza rozwijają się w ciepłych, wilgotnych i zakurzonych miejscach, dlatego można je spotkać w wielu domach i mieszkaniach. Idealna temperatura dla tych mikroorganizmów do rozmnażania wynosi powyżej 20°C przy wilgotności między 60-80%. Cykl rozrodczy roztoczy jest krótki, a samica w ciągu miesiąca może złożyć do 300 jaj. Warto podkreślić, że te wyjątkowo uciążliwe pajęczaki żywią się nie tylko ludzkim naskórkiem, ale także pleśnią czy pyłkami roślin. W efekcie ograniczenie ich aktywności w domu wiąże się z koniecznością regularnego sprzątania i prania wszystkich tkanin.
Jak obecność roztoczy wpływa na ludzkie zdrowie?
W odchodach i odnóżach roztoczy znajduje się uczulająca substancja zwana Guaniną i to właśnie ona powoduje różnego rodzaju dolegliwości u domowników. Alergeny osadzają się na powierzchni mebli, dywanów, a także unoszą się w powietrzu, podrażniając drogi oddechowe i wywołując nieprzyjemne reakcje zdrowotne. Wbrew obiegowej opinii roztocza nie gryzą, jednak sama ich obecność może spowodować pojawienie się czerwonych i swędzących wyprysków na skórze. Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniu o dużym stężeniu alergenu wydzielanego przez roztocza przyczynia się do powstania uporczywych migren, suchego kaszlu oraz przewlekłego kataru. Ponadto u wyjątkowo wrażliwych osób mogą się pojawić również niebezpieczne i męczące duszności.
Skuteczne sposoby na roztocza
Jeśli nie wiesz jak najskuteczniej pozbyć się roztoczy, zacznij od dywanu. W tym celu wystarczy regularnie odkurzać i przecierać wszystkie powierzchnie oraz systematycznie prać dywany, narzuty, poduszki i inne tkaniny. Przy czym warto pamiętać, by do tego typu czynności używać dobrej jakości detergentów. Jeśli dywan jest bardzo zabrudzony, to można również skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy zajmującej się czyszczeniem wykładzin. Ponieważ doświadczeni fachowcy posiadają specjalny sprzęt i mogą wyprać dywan w odpowiedniej temperaturze, co skutecznie usunie roztocza z jego powierzchni. W walce z roztoczami pomocna może się okazać także częsta zmiana pościeli i poszewek oraz codzienne wietrzenie pomieszczeń. Jeśli w domu znajdują się zwierzęta, to trzeba je na bieżąco wyczesywać, by ograniczyć ilość sierści w mieszkaniu.
Natomiast, gdy w domu mieszka wyjątkowo wrażliwy alergik, to warto ograniczyć tekstylia do niezbędnego minimum i wybierać dywany z krótkim włosiem. W sklepach można znaleźć specjalne preparaty na roztocza do rozpylania w powietrzu lub do rozprowadzenia na wybranej powierzchni. Regularne sprzątanie domu i stosowanie dobrej jakości środków chemicznych powinno znacząco ograniczyć rozmnażanie roztoczy i tym samym przyczynić się do poprawy samopoczucia u wszystkich domowników.
Tekst Partnera: DAMAT S.C. – Pranie Dywanów Warszawa