Projekt-biura
Strona główna » Projekt biura – jak stworzyć modną i funkcjonalną przestrzeń do pracy?

Projekt biura – jak stworzyć modną i funkcjonalną przestrzeń do pracy?

Starannie przemyślana aranżacja biura jest trudnym zadaniem dla laika, który nie posiada doświadczenia w samodzielnym projektowaniu powierzchni o charakterze użytkowym. Zadanie to warto powierzyć specjalistom. To osoby, dzięki którym może powstać zarówno projekt małego, funkcjonalnego biura, jak i aranżacja dużej przestrzeni użytkowej.

Projekt biura nowoczesnego i klasycznego

Współczesne biura to pomieszczenia, które wymagają starannego zaprojektowania. Wnętrza te są przeznaczone nie tylko do wykonywania codziennych obowiązków zawodowych, ale również do prowadzenia spotkań biznesowych, telekonferencji, nagrywania vlogów firmowych oraz przyjmowania kluczowych kontrahentów. Projekt biura powinien być spójny z estetyką, jaka dominuje w innych pomieszczeniach, a także na korytarzach i holach firmowych pomieszczeń. Dlatego projektowanie biur powinno się powierzyć specjalistom.

Doświadczony designer może stworzyć zarówno nowoczesne biuro, jak i zaproponować urządzenie biura w stylu klasycznym, przy użyciu dostępnych na rynku materiałów budowlanych, wykończeniowych i ozdobnych. Wystrój biura powinien być przyjazny dla gości, kontrahentów biznesowych, jak i osób, które na co dzień zajmują jego przestrzeń.

Warto przemyśleć koncepcję, w której biuro podzielone jest na praktyczne strefy. Profesjonalne biuro aranżacji wnętrz może zaproponować klientom projekt przestrzeni z wydzieloną strefą do pracy, a także miejscem przeznaczonym do podejmowania kontrahentów.

Projekt biura open space

Nie od dzisiaj wiadomo, że na efektywność pracowników duży wpływ ma aranżacja biura. W przypadku przestrzeni typu open space ogromne znaczenie ma aranżacja wnętrza w taki sposób, by każdy zatrudniony miał możliwość swobodnego wykonywania obowiązków zawodowych. Pracownicy muszą czuć się komfortowo i mieć swobodę działania w przestrzeni biurowej. Należy pamiętać, że spotkania z klientami i prowadzone rozmowy, a także załatwianie formalności przez telefon, mogą rozpraszać osoby piszące maile, poprawiające projekty czy wykonujące inne zadania wymagające szczególnego skupienia i koncentracji uwagi. Funkcjonalny podział przestrzeni biurowej typu open space może sprawić, że pracownicy zatrudnieni w firmie będą mieli warunki nie tylko do komfortowej pracy, ale również zachowania intymności.

Wbrew pozorom aranżacja biura typu open space nie nastręcza zbyt dużo trudności. Projekt biura z otwartą przestrzenią wymaga wprowadzenia ścianek działowych. Mogą one być wykonane ze specjalnie dobranego szkła. Jest to materiał dopasowany do każdej estetyki, jaka dominuje w biurze.

Projektowanie dużego i małego biura

Przestrzeń typu open space to nie jedyne wyzwania, jakie stoją przed osobą prowadzącą biuro projektowania wnętrz. Specjalista z tego zakresu często aranżuje przestrzenie biurowe mające wady architektoniczne. Taki projekt biura wymaga sporego zaangażowania i starannego doboru odpowiednich elementów wyposażenia. Przestrzenie biurowe z licznymi skosami znajdujące się na poddaszu wymagają, by aranżacja wnętrza była funkcjonalna i przemyślana. Podobnie jest w przypadku powierzchni o niewielkiej kubaturze i metrażu.

Projektowanie biura o sporej powierzchni nie jest dużym wyzwaniem. Znacznie więcej czasu zajmuje urządzenie małego, nieustawnego biura. Czasochłonne projektowanie biura wymaga uwzględnienia powierzchni potrzebnej do przechowywania dokumentacji firmowej, materiałów piśmienniczych i potrzebnych do archiwizacji. Wystrój biura o niewielkiej powierzchni użytkowej wymaga, aby przygotowane miejsca pracy były oddalone od siebie w taki sposób, by zatrudnieni w firmie pracownicy nie przeszkadzali sobie nawzajem w wykonywaniu codziennych obowiązków zawodowych.

Stworzenie funkcjonalnej i modnej przestrzeni do pracy wymaga, by projekty biur uwzględniały także ponadczasową estetykę. Ślepe podążanie za trendami nie jest dobrym rozwiązaniem. Znacznie lepiej i prościej jest zainwestować w projekt biura zaaranżowanego w wersji klasycznej bądź w sposób nowoczesny, nawiązujący do uniwersalnego stylu minimalistycznego czy połączenia Glamour ze skandynawską filozofią szczęścia hygge.

Osoby zastanawiające się, jak zaaranżować swoje biuro mogą powierzyć to niełatwe zadanie osobie zawodowo zajmującej się projektowaniem wnętrz o charakterze użytkowym. Nowoczesne biuro nie musi kojarzyć się tylko z nudnymi pomieszczeniami utrzymanymi w stonowanych barwach. Coraz więcej właścicieli firm decyduje się na projektowanie biur eleganckich, ale i oryginalnych. Warto pamiętać, że modna i odpowiednia aranżacja biura to wizytówka firmy.