Na czym i jak zarabia doradca kredytowy?
Strona główna » Na czym i jak zarabia doradca kredytowy?

Na czym i jak zarabia doradca kredytowy?

Kredyt to najpopularniejszy aktualnie produkt finansowy. Cieszy się największą popularnością w okresie prosperity gospodarczej, przechodzi kryzys, gdy gospodarkę dotyka bessa. Jest więc żywotnie związany z dobrą kondycją finansową zarówno państwa jak i jednostki czy gospodarstwa domowego. W najlepszym okresie gospodarczym oferta kredytów na rynku jest ogromna i to w każdej grupie produktowej. A to z kolei oznacza, że potencjalny kredytobiorca musi spędzić wiele godzin, by poznać poszczególne oferty i produkty finansowe.

Doradca kredytowy pracuje na rzecz kredytobiorcy

Doradztwo kredytowe jest częścią doradca finansowego. Najbardziej cenioną formą działalności doradcy kredytowego jest formuła  doradztwa niezależnego, ale dopuszczalnych jest kilka sposobów:

  • Jako niezależny doradca kredytowy specjalizujący się w określonej dziedzinie finansów. Nie współpracuje on w sposób bezpośredni z żadną instytucją finansową. Doradza zarówno osobom prywatnym jak i przedsiębiorstwom. Swoje wynagrodzenie za pracę otrzymuje bezpośrednio od klienta, każda konsultacja stanowi odrębny koszt dla klienta. Wynagrodzenie doradcy kredytowego nie jest zależne od sfinalizowania transakcji i nie wpływa na koszt usługi.
  • Doradca kredytowy może być również pracownikiem danego banku. Doskonale zna wszystkie produkty oferowane przez macierzystą instytucję finansową i siłą rzeczy pracuje na rzecz swojego pracodawcy. Jego wynagrodzenie powstaje wówczas, gdy transakcja pomiędzy klientem doradcy a bankiem zakończy się powodzeniem. Zwykle jest to ustalona prowizja od danego kredytu, czasem obok podstawowego i stałego wynagrodzenia.
  • Kolejną formą prawną doradztwa kredytowego jest fizyczna lub prawna firma oferująca usługi doradztwa kredytowego czy szeroko pojętego finansowego. W firmie gromadzi się wiele różnorodnych produktów finansowych oferowanych de facto przez bardzo różne podmioty, z którymi firma doradcza współpracuje. Wynagrodzenie doradcy kredytowego powstaje wówczas, gdy kredytobiorca sfinalizuje umowę z daną instytucją finansową, a wypłaca je doradcy ta właśnie instytucja.

Doradca kredytowy zarabia więc na sprzedaży konkretnych produktów finansowych. Najbardziej cenioną formą prawną funkcjonowania doradcy kredytowego jest jego status niezależny. Dzięki temu przyszły kredytobiorca może spodziewać się możliwie obiektywnej oferty, dostosowanej dokładnie do potrzeb kredytobiorcy, ale i jego możliwości. Tylko wtedy wszelkie zmiany WIBOR jakie obserwuje się na rynku finansowym od wielu miesięcy zmieniają sytuację finansową kredytobiorcy w sposób ewolucyjny, zwłaszcza jeżeli umowa kredytu dopuszcza ingerencję nowych stawek z dużą częstotliwością. Dla wielu kredytobiorców zatem kredyt „uszyty” na miarę w tych trudnych czasach pozwala na utrzymanie się na powierzchni.