Formalnosci-przy-pochowku
Strona główna » Stroiki urnowe i na trumnę – co je wyróżnia?

Stroiki urnowe i na trumnę – co je wyróżnia?

Oprawa florystyczna uroczystości pogrzebowej to nieodłączny element ostatniego pożegnania. Duże znaczenie ma wybór kwiatów dopasowanych do formy pochówku. Studia florystyczne współpracujące z zakładami pogrzebowymi oferują stroiki urnowe oraz na trumnę. Warto wiedzieć czym różnią się te kompozycje florystyczne.

Oprawa florystyczna pogrzebu – kompozycje kwiatowe do wyboru

Kwiaty na pogrzeb to symboliczny gest pożegnania i złożenia hołdu osobie zmarłej. W polskiej tradycji oprawa florystyczna jest ważnym elementem uroczystości pogrzebowych. Warto dopasować ją do rodzaju pochówku. Kwiaciarnie czy studia florystyczne mają w swojej ofercie zarówno stroiki urnowe, jak i kwiatowe ozdoby na trumnę. Ponadto oprawą florystyczną uroczystości pogrzebowej mogą być także wieńce pogrzebowe i wiązanki funeralne wykonane z odpowiednio dobranych kwiatów. Żałobnicy zgromadzeni na uroczystości ostatniego pożegnania mogą mieć ze sobą także bukiety okolicznościowe. To kwiaty przyozdobione elementami w postaci dodatków i wypełnień o charakterze funeralnym.

Podstawową oprawą florystyczną tradycyjnych uroczystości pogrzebowych są stroiki na trumnę. Osoby zamawiające pogrzebowe kompozycje kwiatowe mogą zdecydować się na gotowe stroiki dostępne w ofercie kwiaciarni lub studia florystycznego, jak i wykonane na indywidualne zamówienie. Jednym z najpopularniejszych rodzajów stroików na trumnę są tak zwane pająki. To okazałe, rozłożyste dekoracje, w których znajdują się pnącza paproci lub innych roślin zwisających po obu bokach trumny. Tego typu stroiki pogrzebowe są niezwykle dekoracyjne.

Jak wybrać stroiki trumienne z świeżych, ciętych kwiatów z przybraniem?

Popularne stroiki na trumnę w wersji zwisającej, w zależności od swojej budowy i wielkości, mogą być umieszczane nie tylko na brzegu trumny, ale także pośrodku wieka. To kompozycje florystyczne, które mogą przybrać kształt okrągły lub owalny. Żałobnicy zgromadzeni na uroczystości pogrzebowej mogą wybrać także stroiki na trumnę w innych formach. Te dekoracje trumienne mogą mieć ozdobne dodatki i wypełnienie. Istnieje także możliwość zamówienia stroików na trumnę w wersji stonowanej, składających się z niewielkiej liczby ozdób i komponentów roślinnych.

Do wykonania stroików na trumnę wykorzystuje się wyłącznie świeże, cięte kwiaty. Mogą to być orchidee, frezje, róże, kalie, anturium, storczyki tajlandzkie, eustomy, goździki, gerbery czy lilie. Kwiaty te mogą być utrzymane w barwie żółtej lub białej. W przypadku frezji, anturium bądź róż dopuszcza się także inne kolory, w tym fioletowy, karminowy oraz herbaciany. Tradycyjne i nowoczesne stroiki na trumnę mogą mieć elementy zwisające umieszczone po obu stronach. Dopuszczalne są także eleganckie kompozycje składające się z jednego rodzaju pnącza paproci bądź roślin zwisających, umieszczonych tylko po jednej stronie roślinnej kompozycji funeralnej.

Stroiki urnowe – delikatne, stonowane i dopasowane do rodzaju pochówku

W przypadku pogrzebu, któremu towarzyszy spopielenie zwłok i umieszczenie prochów w urnie, duże znaczenie ma wybór odpowiednich wiązanek funeralnych. Nie powinny one przytłaczać swoją wielkością i kształtem urny pogrzebowej. Stonowane, eleganckie i niewielkich rozmiarów stroiki urnowe mogą znajdować się zarówno na ich wieku, z prawej lub lewej strony, a także okalać urnę z prochami osoby zmarłej. Te niewielkie kompozycje kwiatowe mają charakter dekoracyjny. Muszą współgrać z pozostałymi elementami oprawy florystycznej przygotowanej na uroczystość ostatniego pożegnania.

Stroiki urnowe są wykonywane ze świeżych kwiatów i roślin zielonych, podobnie jak wieńce pogrzebowe czy stroiki na trumnę. Duże znaczenie ma wybór odpowiednich kwiatów. Warto wziąć pod uwagę rozmiar urny z prochami i dopasować do niej gatunek kwiatów. Istnieje możliwość zamówienia w zakładach pogrzebowych współpracujących ze studiami florystycznymi i kwiaciarniami, niewielkich kompozycji w kształcie koła z otworem pośrodku, dopasowanym do rozmiaru urny z prochami. Innym sposobem na podkreślenie charakteru uroczystości ostatniego pożegnania jest umieszczenie niewielkiej wiązanki z boku urny w taki sposób, by korespondowała z pozostałymi kwiatami przyniesionymi do kaplicy czy kościoła. Dopuszczalne są zarówno tradycyjne, jak i niestandardowe stroiki na urnę wykonane z białych chryzantem, lilii, a także czerwonych i kremowych róż. Stroiki urnowe wyróżniają się niewielką liczbą dodatków i wypełnień. Przybranie jest ograniczone, ponieważ te funeralne kompozycje kwiatowe nie mogą zasłaniać urny z prochami zmarłego.

Wybór kwiatów na pogrzeb ma niezwykle istotne znaczenie. Odpowiednia oprawa florystyczna może podkreślić charakter uroczystości funeralnej. Warto wziąć pod uwagę formę pochówku. W przypadku pogrzebu tradycyjnego można zdecydować się na sporej wielkości lub średnie stroiki na trumnę. Z kolei pogrzeb z kremacją wymaga doboru niewielkich stroików na urnę, które swoim rozmiarem będą współgrać z konstrukcją urny. 

źródło: Elizjum-warszawa.pl