Domy i segmenty pod Warszawą cieszą się dużą popularnością. Położone są w urokliwych miejscach, z dala od wielkomiejskiego zgiełku, a jednocześnie na tyle blisko stolicy, by zapewniać domownikom łatwy dostęp do oferowanych przez nią udogodnień. Przy wyborze nieruchomości warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na jej lokalizację czy też metraż, ale i rodzaj ogrzewania. Jakie rozwiązania dominują na rynku?
Domy i segmenty pod Warszawą – ogrzewanie gazowe
Spośród wszystkich konwencjonalnych źródeł ogrzewania to właśnie ogrzewanie gazowe uznaje się za najbardziej ekologiczne. Kotły gazowe wytwarzają niewielką ilość spalin. Odznaczają się również wysoką sprawnością, a z uwagi na kompaktowe rozmiary zajmują niewiele miejsca. Dzięki nowoczesnemu designowi i trwałej konstrukcji mogą zostać zamontowane nawet w łazience.
Ogrzewanie gazowe to wygodny i praktycznie bezobsługowy system, który nie generuje brudu i nie wymaga składowania opału. Żeby z niego skorzystać, należy albo skorzystać z przyłącza sieciowego, albo kupić (wydzierżawić) zbiornik z gazem. Co ważne, paliwo może posłużyć nie tylko do ogrzewania segmentu (domu), ale i przygotowywania ciepłej wody użytkowej.
Segmenty i domy na sprzedaż – ogrzewanie elektryczne, fotowoltaika i pompa ciepła
Ogrzewanie elektryczne to kolejny praktycznie bezobsługowy i wygodny w obsłudze system. Komfort użytkowania to niejedyny jego atut. Podkreślić warto także:
- niskie koszty inwestycyjne,
- łatwy montaż,
- bezpieczeństwo użytkowania.
Kocioł gazowy nie wymaga specjalnego pomieszczenia (kotłowni). Można go więc bez przeszkód zamontować np. w łazience. Dzięki kompaktowym rozmiarom zajmuje niewiele miejsca. Ponadto, nie emituje toksycznych spalin do atmosfery. Niestety, relatywnie wysokie koszty eksploatacji sprawiają, że ogrzewanie elektryczne nie cieszy się dobrą prasą. Ponadto, przerwa w dostawie prądu oznaczać będzie, że nieruchomość pozostanie przez pewien czas bez ogrzewania.
Zarówno problem wysokich kosztów, jak i zależności od dostaw energii elektrycznej przynajmniej częściowo rozwiązuje montaż fotowoltaiki. Prąd wytworzony przez panele fotowoltaiczne może zasilić kocioł elektryczny, a na dodatek posłużyć do przygotowywania ciepłej wody użytkowej lub zasilania domowych urządzeń.
Co jednak ważne, kocioł elektryczny zasilany energią pochodzącą z paneli fotowoltaicznych nie jest najkorzystniejszym rozwiązaniem. O wiele lepiej pod względem opłacalności wypada połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła. W zależności od modelu pompa pobiera energię cieplną z gruntu, powietrza lub wody i ogrzewa nią dom. Do prawidłowego działania potrzebuje jednak prądu, który może bezkosztowo czerpać właśnie z systemu fotowoltaicznego.
Pompa ciepła zużywa mniej energii niż piec elektryczny. Jednak wysoka cena systemu (nawet bez instalacji fotowoltaicznej) sprawia, że nie jest to często wybierana opcja. Niemniej z roku na rok rośnie liczba inwestorów prywatnych, którzy decydują się na montaż urządzenia. Wynika to i z troski o środowiska, i chęci oszczędzenia na rachunkach. Warto więc wiedzieć, że takie rozwiązanie istnieje.
Segmenty i domy pod Warszawą – ogrzewanie olejem i paliwami stałymi
Ogrzewanie olejowe przypomina pod względem użytkowym ogrzewanie gazem. Jest bezobsługowe oraz nie generuje spalin i sadzy. Wymaga jednak stworzenia kotłowni o odpowiedniej kubaturze. Charakteryzuje się również relatywnie wysokimi kosztami eksploatacji. Dlatego rozwiązanie to spotyka się dosyć rzadko.
W niepamięć powoli odchodzą również systemy na paliwa stałe. Nie tylko emitują one zanieczyszczenia, ale również wymagają stworzenia kotłowni oraz wymuszają na użytkowniku systematyczną kontrolę. Są jednak względnie tanie w montażu i eksploatacji.
Jak widać, segmenty i domy mogą być ogrzewane na różne sposoby. Przed wyborem nieruchomości warto więc sprawdzić, czy proponowany przez dewelopera system będzie odpowiadać potrzebom i przyzwyczajeniom domowników, a także budżetowi, który rodzina może przeznaczyć na ogrzewanie.
źródło: slawbud.pl