Kompresory-powietrza
Strona główna » Jak wybrać serwis kompresorów

Jak wybrać serwis kompresorów

Każde urządzenie, również sprężarki powietrza, wymagają wykonywania okresowych przeglądów i regularnego serwisowania. Od tego czy serwis został przeprowadzony prawidłowo i z należytą dbałością zależy dalsza bezawaryjna praca całego zakładu. Warto więc poświęcić trochę czasu na wybranie najlepszego serwisu kompresorów. Jednak jak to zrobić i na co zwrócić uwagę, aby wybrać właściwą firmę? Podpowiadamy, jak wybrać serwis kompresorów.

Jakie cechy ma dobry serwis kompresorów?

Kompresory i specyfika ich pracy powodują, że wysoka jakość usług serwisowych jest szczególnie ważna. Dotyczy to nie tylko dbałości wykonania usługi, ale również czasu jej wykonania. Sprężarki przemysłowe z reguły pracują w dużych zakładach, które w każdej minucie zarabiają na siebie. Każda awaria sprężarki powietrza może skutecznie unieruchomić znaczącą część lub nawet całą linię produkcyjną, a każdy przestój może być  źródłem dużych strat. Dlatego tak ważna jest szybkość działania. Właściciele kompresorów zwracają więc uwagę na fachowo i skutecznie przeprowadzoną naprawę, ale także na czas jej realizacji i czas oczekiwania na przyjazd serwisu liczony od momentu zgłoszenia awarii. Tym samym dobry serwis kompresorów powinien posiadać wykwalifikowany i doświadczony personel a oprócz tego wykonywać naprawy szybko i ekspresowo reagować na zgłoszenia klientów.

Jak przebiega serwis kompresora?

Serwis kompresora jest procesem bardzo uporządkowanym. Oznacza to, że niezbędne jest wykonanie pewnych czynności, w określonej kolejności. Na początku serwisant powinien dokonać ogólnego przeglądu pracy sprężarki. Krok ten ma na celu wykrycie nieprawidłowości w obrębie funkcjonowania urządzenia, co nie zawsze jest takie jednoznaczne. Serwisant skupia się na dokładnym monitorowaniu parametrów pracy kompresora. Dzięki właściwej interpretacji wskazań urządzeń możliwe jest podjęcie dalszych działań. Sytuacja nieco komplikuje się w sytuacji, gdy kompresor się nie włącza. Wtedy należy rozpocząć serwis sprężarki od wymiany uszkodzonych podzespołów, czasem uruchomienie sprężarki odbywa się przy udziale elektryka i automatyka. 

Drugim krokiem, jaki należy podjąć wykonując serwis kompresora, jest diagnostyka systemu. To właśnie na tym etapie serwisant określa problem i usterkę, jaka wymaga naprawy. Zrealizowanie tego etapu jest możliwe dzięki szerokiej wiedzy i doświadczeniu serwisanta. Z kolei, aby skutecznie i szybko naprawić usterkę, mechanik powinien być zaopatrzony w podstawowe części eksploatacyjne. Pozwala to uniknąć oczekiwania na przybycie zakupionych części, przez co całkowity czas serwisu sprężarki powietrza znacząco się skraca.

Ostatnim krokiem jest przeprowadzenie naprawy zdiagnozowanych wcześniej problemów. Obejmuje to również wymianę poszczególnych komponentów sprężarki powietrza. Elementami kompresora, które najczęściej ulegają zużyciu, są zawory, styczniki, uszczelki, filtry i łożyska.

Jak wybrać serwis kompresorów?

Wiedząc, jakie cechy posiada dobry serwis sprężarek oraz jakie czynności wykonuje, nieco łatwiej jest wybrać serwis kompresorów. Jednym z najbardziej zalecanych rozwiązań jest serwisowanie sprężarek powietrza bezpośrednio u dystrybutora lub producenta. To właśnie w tych punktach możemy mieć pewność, że serwisant doskonale zna każdy, nawet najmniejszy, element kompresora i jego bolączkę. Dodatkowo w takim serwisie na miejscu dostępny jest szeroki wachlarz części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych. Nie zawsze jednak taka opcja jest dostępna. Z różnych powodów bywa, że korzystanie z serwisu producenta nie jest możliwe. Trzeba wtedy szukać innych rozwiązań. Po znalezieniu serwisu warto jest do niego zadzwonić i zapytać czy oferują serwis konkretnych urządzeń, z których korzystamy. Dobrym krokiem jest także zasięgnięcie opinii w internecie, czyli rozpytanie dotychczasowych klientów o ich zadowolenie z usług serwisowych kompresorów. Warto także nawiązać stałą współpracę z jednym serwisem. Taki krok pozwoli znacząco skrócić czas oczekiwania na usługę serwisową a bardzo często przekłada się także na obniżenie kosztów usługi.